Diz Protezi Ameliyatı Nedir?

Aşınmış, hasar görmüş diz ekleminin cerrahi bir operasyonla özel olarak üretilmiş polietilen ve metalden oluşan temel görevi diz ekleminin işlevini yerine getirmek olan yapay eklemle değiştirilmesidir. Ameliyatın iki çeşidi vardır “Total Diz protezi” ve “Kısmi diz protezi” kısmi operasyon sadece hasarlı bölüm onarılırken total diz protezinde eklemin tamamı yapay eklemle değiştirilmesidir.

Diz Protezi Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur?

Aşınmış ve ya hasar görmüş diz eklemi kişinin ciddi ağrılar çekmesine diz hareketlerini yapamamasına, merdiven çıkmak gibi herkesin ihtiyaç duyduğu temel yaşam faaliyetlerini yapamamasına ya da çok ağrı çekmesine sebep olarak yaşam kalitesini düşüren bir sorundur. Diz ekleminin onarılması, kişinin ağrılarının azaltılıp ya da tamamen ağrılarından kurtulması için uygulanır.

Diz Protezi Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Diz eklemindeki ağrıları istirahat, dize uygulanan eklem içi enjeksiyonlar, fizik tedavi gibi tedavilerin uygulanmasına rağmen ağrıları giderilememiş 60 yaş ve üzeri kişiler için uygundur. Diz protez ameliyatları son çare olarak başvurulması gereken tedavidir, ameliyattan önce tüm yardımcı tedavilere başvurduğunuzdan emin olmalısınız.