Halluks Valgus Nedir?

Halluks valgus ayak baş parmağımızın ayağımızın dışına doğru tarak kemiğinden itibaren çeşitli nedenlerle deforme olup açılmasıdır. Şekil ve görüntü bozukluğunun yanı sıra ayağımızda ağrıya sebep olup, yürüme kabiliyetimizi olumsuz yönde etkiler.

Halluks Valgus Kimlerde Görülür?

Halluks valgus hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen ortopedik bir rahatsızlıktır. Halluks valgus çoğunlukla kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır hastaların %90’ı kadın, %10’u erkek bireylerdir. Ailesinde halluks valgus hastalığı geçirmiş bireylerde bu hastalığa, halluks valgus hastalığı görülmeyen ailelere göre daha sık rastlıyoruz bu da genetik bir etkeninde bu rahatsızlığı tetiklediğini düşünmek için yeterli bir sebep oluyor.

Halluks Valgus Nasıl Oluşur?

Halluks valgus’un hastalığını bir çok etkenin tetiklediğini düşünüyoruz ama en önemli sebebi dar ve uca doğru sivrilen topuklu ayakkabı kullanımıdır. Çoğu kadın ayakkabısı ayakkabının ucuna doğru daralır ayak parmakları ayakkabı içinde kalırken özellikle tarak kemiği ayakkabının dışında kalır. Ayak baş parmağı ayakkabı içine sıkışırken tarak kemiği serbesttir, bu da baş parmak diğer parmaklara yaklaşırken tarak kemiği ayağı dengelemek için istemsizce ters yöne doğru hareket eder. Zamanla ayak tarak kemiğimiz ayağımızın dışına doğru ciddi bir çıkıntı meydana getirir.

Halluks Valgus Teşhisi Nasıl Konulur?

Halluks valgus en kolay teşhis edilebilecek hastalıklardan biridir. Bu hastalığın oluştuğu bireylerde ayak baş parmağı yanındaki parmağın üzerine çıkar ya da altına girerek ayağın şeklini bozar, baş parmağın arkası tarak kemiğinde çıkıntı, şişlik, kızarıklık ve nasır oluşması gibi belirtiler gösterir. Bu hastalıktan şüpheleniyorsanız yere düz basarak bir ayak röntgeni çektirebilir ayak parmak ve tarak kemiklerinizin durumunu görebilir ve doktorunuza göstererek yorumlatabilirsiniz.